ЛАСКАВО ПРОСИМО!

Раді вітати Вас на сайті кафедри педагогіки, філософії та мовної підготовки!

9 листопада ми відзначаємо велике свято –
День української писемності та мови!

У цей святковий День української писемності та мови хочемо щиро побажати всім нам любити та берегти свою рідну мову. Шлях розвитку нашої мови був нелегким, але український народ зміг її зберегти, аби сьогодні ми відчували її красу та мелодійність.

Одна з наймилозвучніших і найкрасивіших мов світу – це наша українська мова. З гідністю і шаною ми маємо усвідомлювати велику вагу рідного слова й особисту відповідальність за нього перед минулим, сьогоденням і майбутнім.

(Свято встановлено 9 листопада 1997 року, Указом Президента України № 1241/97).

/Files/images/c747e4946c760876ddf6fc6ac40e45ac.jpg

Дякуємо School Champion за наш сайт!

За часи радянської влади мовознавство “вірило”, що літера “ї” в українській абетці з’явилася лише 1873 року. Так написано в Українській Радянській Енциклопедії. Заперечувати цю доктрину було безнадійно, тебе могли звільнити з роботи. Українська мова стрімко втрачала розуміння винятковості та унікальності літери “ї”, яка міститься лише в цій абетці.

Якщо уважно розглядати пам’ятки української літератури, то побачимо існування знаку “и” та надрядкові позначення над ним (різні цяточки, риски, дужечки). Вже в “Ізборнику Святослава” (1073 року) маємо справу із графічним закріпленням звуку [йі].

У першій пол. ХІХ ст. спостерігаємо велику кількість способів написання звуку [йі] – и, іи, ять, й. Українські друкарні не мали можливості друкувати цю літеру, тому використовували усі можливі літери абеток різних мов, які мають у собі за основу “и” та будь-який надрядковий знак. Зображувалась літера “ї” і з допомогою літер “і” та “и”.

Наприклад, у кулішівці на місці “ї” писали “и”. Це видно у творчості Панаса Мирного, Лесі України та ін. Емський указ не сприяв відлиттю друкарської літери “ї”.

Лише у ХХ ст., після проведення декількох мовних реформ, українська абетка отримала єдино затверджений варіант графічного позначення звуку [йі].

Нині ця літера є символом унікальності української мови.

Рекордна літера «ї» з’явилася у Рівному. У міжнародний День рідної мови на центральному майдані обласного центру встановили літеру, якої немає в жодному алфавіті світу.

/Files/images/top-photo.jpg

Питання? Відповідь!

Питання відсутні
Задайте Ваше питання
Для того, щоб задати питання на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.

Фотогалерея

Дата останньої зміни 16 Листопада 2018

Цей сайт безкоштовний!